The child has one intuitive aim: self development

Prof. Dr. Canan Karatay “Sağlıklı Yaşam” Semineri

Canan Karatay “Sağlıklı Yaşam” konulu semineri ile öğrencilerimiz ve velilerimiz bir araya geldi.

Seminer, Asfa’nın “Sağlıklı Yaşam” konusundaki yüksek hassasiyetleri, uygulamaları ve gerçekleştirdikleri hakkında çok özet bir bilgilendirme sunumu ile başladı.  Sunumun ilk cümlesi “Asfa: Eğitim Sağlıklı Beslenme İle Başlar” oldu.

Sunumda Asfa’nın “Sağlıklı Yaşam” başlığı altında gerçekleştirdiği uygulamalar özellikle beslenme ve spor başlıkları ile bunların eğitime olan etkileri anlatıldı. Akademik ve psiko-sosyal gelişim için sağlıklı beslenmenin Asfa’nın önceliği olduğu vurgulanarak, okuldaki bu konulara özel faaliyetler özet olarak paylaşıldı.

Her öğrencimizin profesyonel ölçüm aletleri ile vücut ölçüm analizlerinin yapıldığı, fiziksel gelişim raporlarının MyAsfa üzerinden velilere aktarıldığı, risk grubunda olan öğrenciler için uzman diyetisyen tavsiyesinin veli ile paylaşıldığı anlatıldı. Bunun yanı sıra öğrencilerimizi sportif aktivitelere yönlendirdiğimiz ve okulumuza özel yemek şirketimiz olan Yemekshah’ın yemeklerde iyi tarım ürünleri, sağlıklı yağ kullanımına gösterdiği özen üzerinde duruldu.

Yemekshah firmamızın iyi tarım ürünleri kullanmak konusundaki hassasiyetini tattırmak için siyez unundan yapılan ekmek ve kurabiyeler öğrenci ve velilerimize sunuldu.

Sağlıklı Yaşam konusunda yaptığımız çalışmaları anlattıktan sonra Prof. Dr. Canan Karatay alkışlarla sahneye davet edildi.

Karatay, büyük bir özenle hazırladığı ve samimi yaklaşımıyla sunduğu seminerinde un, şeker ve tatlandırıcıların zararlarına değindi ve doğal yağların kalp krizini önlediği, kilo verdirdiği, karaciğer yağlanmasını önlediğini belirtti. İthal sebze ve meyveler yerine, mevsim sebze-meyvelerinin tüketilmesi gerektiğini ifade eden Karatay, pek çok hastalığın kaynağının sağlıksız beslenmeye dayandığını söyleyerek, hastalıkların genetik olmadığı ailesel olduğunu belirtti.

Sağlıklı beslenme konusunda; katkı maddesi içeren meyve sularının, asitli içeceklerin, doğal olmayan yollarla üretilen yiyeceklerin sağlığa zararlarından bahsederken, doğal yöntemlerle beslenmenin önemine vurgu yaptı.

Soru-cevap bölümüne geçilmesiyle Karatay’ın dinleyici sorularına verdiği samimi ve sempatik cevaplar salondan bolca alkış aldı. Seminer sonrasında Canan Karatay Asfa’nın sağlıklı yaşam konusundaki duruşunu çok beğendiğini ve kurucularını, idarecilerini tebrik etti

Comments are closed.

Yaklaşan Etkinlikler